29.01.2020Müzik Drama Aile Görüşleri Yararlı Bilgiler Linkler

MERKEZİMİZ

Kuruluş amacımız işitme kayıplı çocuk ve ergenlerin sahip oldukları mevcut işitmelerini maksimum düzeyde kullanarak lisan ve konuşma becerisini kazanmalarını sağlamaktır. Sessizlik içinde geçen bir çocukluk dönemi yaşam boyu sürecek öğrenme ve iletişim güçlüğüne neden olur. İşitsel sözel yöntemin kullanıldığı sıcak eğitim ortamımızda iletişim becerilerini geliştiren çocuklarımızın işitenlerin dünyasında başarılı olma ve topluma tam katılımlarını sağlamak hedefimizdir

Kurumumuzda işitme cihazı veya koklear implant kullanan çocukların dil ve konuşma gelişimlerini geliştirmede olağanüstü başarılı bir yöntem olan ve gelişmiş ülkelerde yaygın olarak uygulanan İŞİTSEL-SÖZEL TERAPİ yöntemi uygulanmaktadır. 2008-2009 yılları arasında işitsel sözel terapinin duayeni sayılan Kanadalı Profesör Warren Estabrooks ülkemizde bu terapi yöntemini aralarında akademisyenlerin bulunduğu on kişiye öğretniştir. Kurumumuzun kurucusu ve kurum müdürü Uz. Dr. ve Uz.Odyolog B. Berrin ERTÜRK bu eğitime katılmaya hak kazanmış ve eğitim sonrası yapılan sınavda başarılı olarak işitsel sözel terapi uygulama yetkisi veren sertifikaya sahip olmuştur. Kurumumuzda zaman zaman seminerler veren Gazi Üniversitesinden Eğitim Odyoloğu Sayın Şenay Altınyay’ da aynı sertifikayı almaya hak kazanmıştır. İşitsel–sözel terapi uygulayacak olanların bu sertifikayı alması gerekir. Bu sertifika işitsel sözel terapi alanında eğitimci yetiştirme olanağı sağladığı için kurumumuz eğitimcileri de işitsel-sözel terapi uygulamaları yapmaktadır.


Dr. Berrin ERTÜRK bu yöntemi kurumumuz eğitimcilerine öğreterek kuruma gelen çocuklarımızın gelişmiş ülkeler düzeyinde eğitim almasını sağlamaktadır.

Konuşma sırasında ses birim hataları yapanlar için artikülasyon(sesletim) terapisi, konuşma sırasında takılma problemi olanlar için Akıcı Konuşma Bozukluğu (kekemelik) terapisi uygulamalarımız uzman konuşma terapistleri tarafından uygulanır.

Fonem Özel eğitim merkezinde psikologlarımız ailelere ve işitme kayıplı çocuklara ihtiyaç duydukları konularda gereken psikolojik desteği vermektedir. Ayrıca kurumumuzda ailelere çocuklarını yetiştirirken yararlanabilecekleri konularda periyodik olarak eğitimler verilmektedir.

Ailelerimizin merkezimize ulaşımını sağlamak için SERVİS hizmeti sağlanmaktadır.

Neden Farklıyız?

  • Merkezimiz Uzman Dr. ve Uzman Eğitim Odyologları yönetiminde faaliyet göstermektedir.
  • İşitme kayıplı çocukların eğitiminde zamanın çok önemli olduğu bilinmekte ve doğru eğitim yöntemleri ile çocukların dil ve konuşma gelişimlerinin akranları düzeyine gelmesi için her türlü çaba sarf edilmektedir.
  • Eğitim kadrosu titizlikle seçilmekte ve hizmet içi eğitimlerle bilgi düzeyleri artırılmakta, Üniversite mezunu olmayan eğitimci çalıştırılmamaktadır.
  • Çocukların konuşma ve lisan gelişimleri düzenli aralıklarla uygulanan testlerle takip edilmektedir.
  • 700 metrekarelik kullanım alanına sahip merkezimizde, eğitimler ses yalıtımlı sınıflarda yapılmaktadır.
  • Eğitimin her aşamasında aileler bilgilendirilmekte ve eğitime katılmaktadır.
  • Grup eğitimleri yaş ve dil gelişimi birbirine yakın çocuklardan oluşturulmakta , eğitimde dil ve konuşma gelişimini pekiştirecek aktiviteler uygulanmakta, boyama el becerileri gibi dil gelişimi ile ilgisi olmayan uygulamalarla çocukların vakti boşa geçirilmemektedir.


Özel Fonem Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi
Adres: Bağlıca mah. 1263. Sok. No:6 Etimesgut/ANKARA
Telefon : 0 (312) 213 28 60 - 0 (312) 213 20 06 - 0 (505) 963 54 72